Economist ve Independent'ten şok Erdoğan ve çözüm süreci yorumu
Economist dergisi Ankara'nın Suriye politikası nedeniyle Türkiye'deki Kürtlerin büyük bir memnuniyetsizlik içine girdiğini ve barış sürecinin çökme noktasına geldiğini ifade etti. Yazıda "Türkiye'nin Suriye politikası kendi çıkarlarına ters" deniyor.
 
Türkiye-Suriye sınırındaki tablo için 'daha çarpıcı olamazdı' sözleriyle başlayan yazıda, "Bir tarafta yükselen kara dumanların altında Kobani'den çatışma sesleri geliyor, diğer tarafta ise Türk askerleri gelişmeleri ilgisizce takip ediyor" deniyor.

Türkiye'nin şu ana kadar Kobani'ye destek çağrılarını dikkate almayıp harekete geçmemesini 'dik başlı olduğu kadar kafa karıştırıcı' bir tutum olarak niteleyen Economist, bu stratejinin Ankara'nın aleyhine olduğunu da savunuyor ve şöyle devam ediyor:
 
"Türkiye Suriye'ye yönelik tutumuyla hem ABD ile hem de ülke içerisindeki Kürtlerle arasını açıyor. Bu durum Kürtlerin bir süredir uykuya yatan ayaklanma duygularını tekrar alevlendirebilir."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyeli Kürtlere destek vermek için öncelikle Kürtlerin Beşar Esad rejimi ile olan ilişkilerini gözden geçirmesini istediği ifade edilen yazı şöyle devam ediyor:
"Ekim ayının başlarında Ankara'nın duruşunun yumuşayacağına dair bazı ümitler vardı. Suriyeli Kürtler ve Türk yetkililer arasında gizli görüşmeler yapılıyordu. Türkiye'nin geçici bir süreliğine bölgedeki diğer Kürt güçlerinin YPG'ye Türkiye üzerinden yardım götürmesi gündeme gelmişti. Ancak Erdoğan son günlerde Kürt konusuna karşı en şahin duruşu sergileyen generallerden dahi daha katı bir duruş sergiliyor ve söylenenlere göre ortaya atılan bu son fikirleri de elinin tersiyle itiyor."
 
Barış süreci ne olacak?
 
Erdoğan'ın bu tutumunun Türkiye'deki Kürtleri rahatsız ettiği ifade edilen yazıda, "Erdoğan'ın IŞİD'i ya desteklediğini ya da bu örgütten PKK ile bağlantılı YPG'ye kıyasla daha az korktuğunu düşünüyorlar" deniyor.
Abdullah Öcalan'ın 'Kobani düşerse çözüm süreci biter' sözlerinin de hatırlatrıldığı yazıda, 7 Ekim'de Kürtlerin ülke genelinde sokaklara çıkıp Ankara'nın politikalarını protesto ettiği ifade ediliyor.Tüm bu olayların 2015'teki genel seçimler öncesinde yabancı yatırımcıları kaçırması halinde iktidardaki AKP'nin zor durumda kalabileceği de vurgulanıyor.
Ancak 7 Ekim'den bu yana Türkiye'de yaşanan olayların en endişe verici tarafının Hüda Par ve PKK yanlıları arasındaki çatışmalar olduğu yorumu da yazıda yer alıyor.
 
Economist'İn yazısı şöyle sonlanıyor:
"1990'lı yıllarda İslamcı Kürtler ya da Hizbullah PKK'ya karşı kanlı bir mücadeleye girmiş ve binlerce Kürt hayatını kaybetmişti. O dönemde Türkiye'nin haydut generallerle dolu 'derin devletinin' İslamcı Kürtleri milliyetçi kardeşlerine karşı kışkırttığı iddia ediliyordu. Erdoğan'ın çok övündüğü barış süreci hızla çöküyor."
 
Independent: Erdoğan için IŞİD tehdit değil fırsat
 
İngiliz Independent gazetesinde Patrick Cockburn imzalı yazıda, "Kobani Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) eline geçerse Kürtler Ankara'yı suçlayacak. Zaten sallantıda olan barış süreci tamamen çökmeye yakın olabilir" deniyor.
 
Kobani'nin düşmesi halinde Türkiye'deki şiddetine tırmanabileceği ifade edilen yazıda, ismi verilmeyen bir Kürt siyasinin görüşleri aktarılıyor. Independent'a konuşan Kürt siyasetçi, "Suriye'de Kürtlerin belini kırıp Türkiye'de kalplerini kazanmayı bekleyemezsiniz" diyor.
 
Türkiye genelinde Kürtlerin sokağa çıktığı ve polisle çatıştığı hatırlatılan haberde, "Genelkurmay 'Kürtler bayrak yaktı' iddialarını ortaya atarak milliyetçi duyguları kaşıdı. Erdoğan ise açıkça IŞİD ve PKK'nın arasında hiçbir fark olmadığını söyledi" deniyor.
 
Kobani'de IŞİD'e karşı savaşan Kürt militanlardan 5'inin Türkiye sınırını geçtikten sonra asker tarafından 'ayrılıkçı terör örgütüne üyelikten' gözaltına alınmasının Kürtleri daha da kızdırdığı ifade ediliyor.
 
Independent gazetesinin 'günün karikatürü' köşesi de Türkiye'nin Suriye politikasını konu alıyor. Karikatürde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan namlusu Kobani'ye dönük bir tankın içinden gülümserken, tank namlusundan 'Bekleyin' yazısı çıkıyor.

Patrick Cockburn yazısında Türkiye'de yaşanan sokak olaylarının ardından Ankara'nın söyleminde değişiklik olduğu yorumunu da yapıyor.
 
"Ankara 1990'lardaki PKK'yı ve Kürtleri şeytanlaştırma politikasına geri dönüyor" denen haberde, hükümetin şu ana kadar sokaklarda artan şiddet olaylarına rağmen alarm durumuna geçmediği de söyleniyor.
 
Yazı şöyle devam ediyor:
 
"Bunun bir nedeni de Erdoğan'ın medyayı susturmakta başarılı olması olabilir. Yetklililer bu sansür yüzünden durumun ciddiyetinin ve daha da kötüleşme ihtimalinin farkına varamıyor olabilirler. Erdoğan'ın Kürtlerin öfkesi karşısındaki ilgisizliği kafa karıştırıcı. Ne de olsa barış süreci Erdoğan'ın Başbakanlık görevini yürüttüğü AKP hükümetlerinin en önemli başarılarından birisiydi. Kürtlerin de desteğini alan Erdoğan iktidardaki konumunu güçlendirmişti."
 
Erdoğan'ın gözünde PYD ve PKK'nın yeri
 
Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi PYD Eş Başkanı Salih Müslim'in Ankara temasları sırasında Türkiye'den silah yardımı istediği ancak Ankara'nın ancak bir dizi şartın yerine getirilmesi halinde bu yardımı yapacağı ifade edilen haber, "Bu şartlar PYD'nin Beşar Esad karşıtı güçlere katılması, kuzey Suriye'deki özerk yapılanmaları feshetmesi ve PKK ile bağlarını koparmasyıdı. Türkiye'nin önceliğinin Suriye'nin kuzeyinde kurulan ve Türkiye'deki Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etme tezini güçlendiren küçük devlet yapısının ortadan kalkması olduğu açıkça gözüküyor" yorumlarıyla devam ediyor.
Erdoğan'ın IŞİD tehdidini kullanarak ABD ve Kürtlerden taviz koparmaya çalıştığı söylenen yazıda "Ancak Erdoğan şansını fazla zorluyor olabilir" deniyor.
 
Yazı şöyle sonlanıyor:
 
"Erdoğan'ın temel hedefi Suriye'deki tüm kötülüklerin kökü olarak gördüğü ve kendi halkını acımasızca öldürdüğünü düşündüğü Beşar Esad. Öyle gözüküyor ki Türkiye'de Kobani protestoları yüzünden sokaklarda kanlı çatışmalar çıkmış olsa da, Erdoğan bu duruşunun iki yüzlü bir yaklaşım olduğunu düşünmüyor."Daha fazlasını oku: Economist ve Independent'ten şok Erdoğan ve çözüm süreci yorumu - Gündem Haberleri - Güncel Haber - Haber - Spor Haberleri- Sıcak haber - Yerel Haber http://haber.rotahaber.com/economist-ve-independentten-sok-erdogan-ve-cozum-sureci-yorumu_493797.html#ixzz3FitTiP9S 
Follow us: @Rotahaber on Twitter | rotahaberr on Facebook

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.