Avrupa Irkçıların zaferiyle sarsıldı

Pa­zar gü­nü ya­pı­lan AP se­çim­le­rin­de AB kar­şıt­la­rı par­la­men­to­da­ki san­dal­ye sa­yı­la­rı­nı iki­ye kat­la­dı. So­nuç­lar ke­mer sık­ma po­li­ti­ka­la­rı ve iş­siz­li­ğe kar­şı bir pro­tes­to ola­rak gö­rü­lü­yor.

Fran­sa­’da Ma­ri­ne Le Pe­n’­in li­der­li­ği­ni yap­tı­ğı göç­men­ler ve eu­ro kar­şı­tı aşı­rı sağ­cı Ulu­sal Cep­he­’nin bi­rin­ci çık­ma­sı Baş­ba­kan Ma­nu­el Vall­s’­i şo­ke et­ti. Valls, so­nuç­la­rı “si­ya­si dep­re­m” ola­rak ni­te­le­di.

Al­man­ya­’da AB yan­lı­sı ta­ban sar­sıl­maz­ken ya­ban­cı düş­ma­nı, aşı­rı sağ­cı NPD ilk kez Av­ru­pa Par­la­men­to­su­’na mil­let­ve­ki­li gön­der­di.
Da­ni­mar­ka­’da aşı­rı sağ, Yu­na­nis­ta­n’­da ise aşı­rı sol SI­Rİ­ZA bi­rin­ci ol­du. Kom­şu­da Na­zi yan­lı­sı Al­tın Şa­fak Par­ti­si­’n­den 3 ki­şi AP’­de tem­sil edi­le­cek.

28 AB ül­ke­sin­de ya­pı­lan se­çim­le­rin so­nuc­na gö­re AB yan­lı­sı mer­kez sol ve mer­kez sağ par­ti­le­rin 751 ki­şi­lik par­la­men­to­da yüz­de 70 ço­ğun­luk sağ­la­ma­sı bek­le­ni­yor.

BAŞ­KAN KİM OLA­CAK?

Par­la­men­to baş­kan­lı­ğı için ise hem Av­ru­pa Halk Par­ti­si­’nin ada­yı Je­an-Cla­ude Junc­ker hem de Sos­yal De­mok­rat­la­r’­ın ada­yı Mar­tin Schulz ya­rı­şın ga­li­bi­nin ken­di­le­ri ol­du­ğu id­di­a et­ti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.