Asya\'da Çin, Pakistan, Hindistan üçgeni

 Çin ve Pakistan arasındaki ticaret hacmi 12 milyar doları bulunurken, iki ülke ekonomik, sosyal ve askerî anlamda da son derece güçlü bir ilişkiye sahip. Bölgeye hâkim olmak isteyen Çin için, iki ülkenin birlikte adım atması büyük önem arzediyor.Pakistan "ekonomisi büyük ölçüde Çin'den yapılan ithalata bağlı olan Pakistan, elektronik, mobilya, gıda, tekstil ürünleri ve diğer birçok tüketim malzemelerini de yine bu ülkeden temin ediyor. Gerek ucuz olması, gerekse iki ülke arasındaki anlaşmalardan dolayı gümrük ve nakliye problemi yaşanmaması, Çin ile Pakistan arasındaki 12 milyar dolara ulaşan ticaret hacmini her geçen gün daha da büyütmektedir.

Çin'in, özellikle Keşmir meselesinde Pakistan'a destek veren politikası, iki ülke arasında askerî işbirliğini de güçlendirirken, ABD'nin Hindistan'a yönelik askerî desteğine karşılık, Çin hükümeti Pakistan'a önemli askerî malzeme yardımında bulunarak teknolojisini paylaştı.

ÇİN'DEN PAKİSTAN'A 3. NÜKLEER SANTRAL

Pakistan'ın yaşadığı enerji krizinin çözümünde de faal rol alma çabasında olan Çin, ülkede 3. nükleer enerji santralinin inşaatına başladı. Pakistan'da günde 16 saati geçen elektrik kesintileri nedeniyle sanayiden ticarete sanayi sektöründe hayat durma noktasına gelmiş vaziyettedir. Günde sadece bir kaç saat çalışabilen ağır sanayi ve diğer sektörlerin üretim tesislerinin kapılarına kilit vurulurken, Pakistan ekonomisi de zor günler yaşıyor.

Pakistan, bir yandan dünyada ilk Müslüman nükleer güç olmasının 15. yılını kutlarken, diğer yandan sahip olduğu bu gücü enerji krizini çözecek nükleer enerjiye sahip olamamanın sancılarını yaşıyor. Ülkenin ihtiyaç duyduğu enerji açığı 6000 megawatt'ın üzerindeyken, Pakistan'ın aktif iki nükleer santrali ise ülkenin ihtiyacını sağlamaktan son derece uzak. 2010 yılında 3. nükleer santral ünitesinin yapımı Çin'in desteğiyle başlarken, bu projenin tamamlanmasının ve enerji üretimine katkı sağlamasının 2015'i bulacağı belirtilmektedir.

ÇİN-HİNDİSTAN MÜNASEBETLERİ

Çin-Pakistan münasebetlerinin, önemli sınır sorunları yaşayan Hindistan ve Çin ilişkilerine örnek olması ihtimalinin tartışıldığı günlerde, Çin Başbakanı Kşiyang, Hindistan'a bir ziyaret gerçekleştirdi. Üç gün süren gezi kapsamında Li Kşiyang, Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukerji ve Başbakan Manmohan Singh ile yaptığı görüşmede, ikili münasebetler ile her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde fikir alışverişinde bulundular.

İki ülke arasında uzun süredir devam eden tartışmalı sınır problemini giderme konusunda çalışılması gerektiğini söyleyen Çinli lider, ülkeler arası barış ve sükûnet sözünden dönülmeyeceğini ve daha güçlü ekonomik ilişkilerin, her iki ülke için de büyük menfaat sağlayacağına değinerek; "Çin, üretim sektöründe çok güçlü. Hindistan da servis sektöründe yüksek kapasiteye sahip. O nedenle bu iki sektörü birbiri ile uyumlu hale getirmek hem bize avantaj getirir, hem de ticarette dengeyi oturtmamızı sağlar" dedi.

RUSYA DA BÖLGEDE POZİSYON ARAYIŞINDA

Pakistan ve Hindistan'a düzenlediği üst düzey ziyaretler, Çin yönetiminin yeni dönemde bölgedeki dengelerde daha faal olma çabası olarak yorumlanırken, Rusya da benzeri politikalarla söz sahibi olmak istiyor. Moskova yönetimi özellikle Afganistan ile kurduğu münasebetlerle 2014 sonrası sürece hazırlık yapıyor.

Yeni dönemde Afganistan'ın yeniden inşaası sürecinde altyapı hizmetleri üzerinden kazanç sağlamayı hedefleyen Rusya yönetimi, bir yandan da savunma sanayiinde Afganistan'la bazı projelerin altına imza atmayı düşünüyor. Pekin'de Afgan lideri Hamit Karzai'yle görüşen Putin, Sovyetler döneminde başlanan ancak yarım kalan projelere ilave olarak, yeni saldırı helikopterlerinin Kabil yönetimine teslim edileceğini açıkladı. Sovyetler döneminde yapımına başlanan bazı tesisler, otoyollar ve devlet binalarının tamamlanması halinde ticarî hacmin üç senede beş katına ulaşacağı tahmin edilirken, enerji zengini Rusya'nın Afganistan'a petrol ve doğalgaz konusunda bazı ayrıcalıklar tanıyacağı da Rus basınına sızan haberler arasındadır.

Bu yılın başında Moskova'ya gelen Karzai, beraberindeki işadamlarıyla Rus - Afgan iş konseyinin çalışmalarına destek verileceğini belirtmişti. Konsey yöneticilerine göre sağlık alanında ve tarım endüstrisinde iki ülkenin birbirini tamamlayıcı bir pozisyonu var.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.