Arap medyası:Türkiye 2.Cumhuriyet dönemine girdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birçok ülke temsilcisinin katılımıyla yemin ederek, yeni sistemin resmen başlaması ve Türkiye’nin bundan sonraki gidişatının ne olacağıyla ilgili haberler ve değerlendirmeler Arap basınında geniş bir şekilde yer aldı.

Birçok yazar, Türkiye’de “ikinci cumhuriyet” döneminin başladığına dikkat çekerek, bunun sadece söylemde değil fiili olarak da böyle olduğunun altını çizdi. Yeni sistem konusunda birçok yorumcu ve köşe yazarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirirken, Erdoğan’a övgüler yağdıran yazarların sayısı da az değil.

Suriye’de ordunun Dera’da Suriye bayrağını dalgalandırmaya başlaması, geçen hafta Arap dünyasının en önemli gelişmelerinden biriydi. Ancak İran’ın durumunun ne olacağı, İran’ın Suriye’den çekilip çekilmeyeceği, çekilecekse de bu çekilmenin hangi düzeyde olacağı henüz tam netleşmiş değil. Bu yüzden Suriye bayrağı Dera’da dalgalansa da, “güney sorunu” halen devam ediyor.

Haftanın bir başka önemli konusuysa, Suriye’de yönetim ve Kürtler arasında diyaloğun başladığıyla ilgili haberler oldu. Özellikle ABD’nin tutumlarından dolayı, Kürtler’in yönetimle uzlaşma ihtimallerinin güçlü olduğu ifade ediliyor.

‘YENİ BİR DERİN DEVLET KURULDU’

Akademisyen ve yazar Muhammed Nureddin, Birleşik Arap Emirlikleri El Haliç gazetesindeki haftalık yazısında, Türkiye’nin fiili olarak ikinci cumhuriyet dönemine girdiğini ve bunun sadece söylemde kalmadığını belirtti:

“Türkiye’nin yeni sistemle birlikte ‘ikinci cumhuriyet” dönemine girdiğini söylemek abartı olmaz. Bu da fiili bir dönüşümdür ve sadece boşuna yapılan bir adlandırma değildir. Yönetimdeki ağırlık noktası artık meclis veya hükümet değil, cumhurbaşkanıdır.

Başkanlık sistemi, 1945 yılında başlayan siyasi çeşitliliğin önemini düşürmektedir. Zira Türkiye bundan sonra tek bir adamın iktidarıyla yönetilecek. Tek bir partinin değil. Erdoğan Türkiye’deki eski derin devletini yıktı ama onun yerine de yeni bir derin devlet oluşturdu. Bunun da ismi ‘Derin Erdoğan devletidir.’

Yeni bir sistem, ikinci cumhuriyet ve yeni bir derin devlet, her şeye rağmen halen çok şey gizleyen Yeni Türkiye’nin başlıca konuları olacak.”

Arap dünyasında geçen hafta: Dera, Suriye’deki hikâyenin sonu, tıpkı başlangıcı olduğu gibi

‘ERDOĞAN MODERN TÜK TARİHİNE DAMGASINI VURDU’

Katar el Şark gazetesi yazarlarından Rabi Bin sabah El Kuwwari ise, Erdoğan’ın Türkiye’nin modern Türk tarihine damgasını vurduğunu ancak yolunun zorlu olacağını kaydetti:

“Öyle görünüyor ki Erdoğan, şimdi olduğundan daha güçlü bir Türkiye’yi inşa etmek için kemeri sıkmak konusunda kararlı olacak. Bu inşa süreci de 16 bakandan oluşturulan yeni hükümetle beraber başlayacaktır.

Erdoğan modern Türk tarihine damgasını vurdu. Altın suyuyla yazılan bu tarihin önünde uzanan yol da şüphesiz güllerle kaplı olamayacak. Aksine bunun önüne engel koymak isteyen komplocu ülkelerle karşı karşıya kalacak. Bunun yanında içerideki bazı krizler ve Türkiye’ye komşu ülkelerin yaşadığı krizlerle de karşı karşıya kalacak.”

‘ATATÜRKÇÜLÜK’TEN ERDOĞANCILIK’A’

Irak El Sabah gazetesinden Sadık Kazım, yeni sistemi, “Atatürkçülük ’ten Erdoğancılık’a” şeklinde nitelendirdi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi yeni sorunlar ve yeni krizlerle karşı karşıya bıraktığını savundu:

“Erdoğan kendisine tarihi ve otoriter bir pozisyon oluşturdu. Bunun da modern Türk tarihine ciddi etkileri olacaktır. Erdoğan bununla beraber, yürütme ve yargı yetkilerini elinde toplayan Kemal Atatürk’ten sonra ikinci lider oldu. Böylece Türkiye’yi de modern Cumhuriyet’in kurucusu Kemal Atatürk’ten sonra yeni bir döneme soktu.

Erdoğan seçimlerdeki başarısından sonra liderliğini kurmayı ve onu sürekli kılmak için çalışıyor. Bu liderliğini ebedi kılması da uzak bir ihtimal değil. Daha önce Çinliler ’in yaptığı gibi. Ancak bölgede izlediği siyasi çizgisini de koruyacak. Suriye’deki nüfuzunu, Ruslar ve İranlılarla kurduğu ilişkiden faydalanarak sürdürmeye çalışacak. Orada bir Kürt oluşumunu engellemeye de davam edecek. Ayrıca hiç şüphesiz Katar’ı da Suudiler ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne karşı desteklemeye de devam edecek.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.