ABD'ye meydan okudular

Kuzey  Kore resmi haber ajansı  Kuzey Kore ordusunun ağustos ortasında  Guam'a 4 adet füze yollamak için  Kuzey Kore lideri  Kim Jong Un'un emrini beklediğini bildirdi. Council of Foreign Relations, dünyanın en kalabalık 4'üncü ordusuna sahip olan  Kuzey Kore'nin 15 ila 25 arasında nükleer bombaya sahip olduğunun düşünüldüğünü açıklıyor.  ABD ile 1950-53 yılları arasında gerçekleşen ' Kore savaşının' sonunda hiçbir barış anlaşması imzalamayan  Kuzey Kore, söz konusu ülke ile 'teknik olarak' hâlâ savaşta bulunuyor.  Kuzey Kore'nin başkenti  Pyongyang'da düzenlenen mitingde yüz binlerce kişi bir araya gelerek  ABD'yi protesto etti.

"VURMAK İÇİN BAŞKOMUTANIMIZIN EMRİNİ BEKLEYECEĞİZ"

Pyongyang yönetimi  Büyük Okyanus'taki  ABD toprağı  Guam'a orta menzilli füze saldırısında bulunmak için Ağustos ayının ortasını işaret etti.  Kuzey Kore haber ajansında yer alan açıklamaya göre, ağustos ayında  ABD'ye bağlı özerk  Guam açıklarına 4 adet orta menzilli füze fırlatma planı,  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un onayını bekliyor.

Kuzey  Kore ordusunun açıklamasında "Planımızı yapacağız ve  Guam'ı vurmak için Başkomutanımızın emrini bekleyeceğiz" ifadeleri kullanıldı. Yetkililer Trump'ın tehditlerini ise "bir avuç saçmalıktan ibaret" olarak nitelendirdi.​

BÜYÜK MİTİNG DÜZENLENDİ

Kuzey  Kore'nin resmi haber ajansı tarafından paylaşılan fotoğraflar, başkent  Pyongyang'daki meydanda yüzbinlerce kişi  ABD'ye karşı gerçekleşen mitingde toplandığını gösteriyor. Kim Il-Sung meydanında toplanan kalabalık Kim Jong-un yönetiminin  ABD karşıtı politikalarına destek verdi.
KUZEY KORE ORDUSU NE KADAR GÜÇLÜ?

Pyongyang yönetimi,  ABD'nin yayınladığı resmi rakamlara göre, son on yıldır gayri safi milli hasılasının yaklaşık yüzde 25'ini askeri harcamalara ayırıyor. Council of Foreign Relations'ın (CFR) internet sitesinde yayımladığı rakamlara göre,  Kuzey Kore 1.1 milyon askere sahip ordusuyla, dünyanın en kalabalık 4'üncü ordusunu oluşturuyor.  Kuzey Kore Anayasası'nın 86'ıncı maddesi "Millî savunma en üstün görev ve vazifedir" ifadesiyle, ülkede yer alan bütün vatandaşlara askerlik hizmetini zorunlu kılıyor.  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı rakamlara göre,  Kuzey Kore 2004 ila 2014 yılları arasında, yılda ortalama 3.5 milyar doları askeri harcamalara ayırdı.15 İLA 25 ARASI NÜKLEER BOMBAYA SAHİP OLABİLİR

İngiltere merkezli  The Telegraph'ın haberine göre,  Kuzey Kore'nin kısa, orta ve uzun menzilli binden fazla füzesi bulunuyor.  ABD Savunma Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda  Kuzey Kore'nin denediği kıtalararası bir füzenin 10.400 kilometre menzile sahip olduğunu ve  Amerika kıtasına vurabilecek seviyeye ulaştığını 'itiraf etti.' CFR'nin son yayımladığı çalışmaya göre,  Kuzey Kore'nin 15 ila 25 arasında nükleer bombaya sahip olduğuna inanılıyor.
ASKERİ EKİPMAN OLDUKÇA ESKİ

Rakamlarla ifade edildiğinde,  Kuzey Kore ordusunun cephe (konvansiyonel) askeri güç göz önüne alındığında güçlü gözüken ordusu, ordunun kullandığı savaş uçakları, tanklar ve zırhlı araçların oldukça eski olması nedeniyle zayıf bir görüntü veriyor.  ABD merkezli Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü,  Kuzey Kore ordusu hakkında " Kuzey Kore oldukça eskimiş askeri ekipmanlara bağlı kalmayı sürdürüyor" yorumunda bulundu. K.  Kore'nin sahip oldğu 3.500'den fazla tankın büyük kısmını,  Sovyetler Birliği döneminde üretilmiş ve oldukça eski sınıf olduğu bilinen T-34, T-54 ve T-55 gibi tanklar oluşturuyor.
ABD'DEN NEDEN NEFRET EDİYOR?

ABD merkezli The Intercept, size 'Neden bizden nefret ediyorlar' başlıklı makalede devletin tek başına kontrol ettiği propaganda makinası altında ezilen  Kuzey Kore halkının,  ABD'ye karşı duyduğu nefretin sadece ve sadece 'devletin ürettiği' bir duygu olmadığını yazdı.

" Kore halkının  ABD'ye duyduğu nefretin bir kısmı gerçek payı bulunan,  Kuzey Kore'nin takıntılı bir şekilde hatırladığı,  ABD'nin kaygısızca unuttuğu bir hikâyeye dayanıyor. Kaç tane Amerikalı,  ABD savaş uçaklarının 1950-1953 yılları arasında  Kuzey Kore'ye 635.000 ton bomba ve 32.557 ton napalm bombası attığını hatırlıyor. Bu rakam,  ABD'nin İkinci Dünya Savaşı'nda  Japonya için kullandığı bomba miktarından daha fazla. 1950 yılında savaşı başlatan  Kuzey Kore değildi ancak  ABD,  Güney Kore ve onların müttefikleriydi.."
ABD İLE 'TEKNİK OLARAK' HÂLÂ SAVAŞTALAR

Kuzey  Kore ile  ABD, 1950-53 yılları arasındaki  Kore savaşının sonunda resmi olarak hiçbir barış anlaşması imzalamadı. 27 Temmuz 1953 tarihinde  Kore Savaşı'nı durduran ve hâlâ yürürlükte olan Panmunjom Ateşkes Antlaşması,  Kuzey Kore ile  ABD arasındaki savaşı resmi olarak bitirecek hukukî değere sahip değildi. Ateşkes anlaşması sadece, savaş mahkûmlarının değiş-tokuş edilmesi, Kuzey-Güney  Kore arasında askerden arındırılmış bir bölge inşa edilmesi ve açık ihtilafların askıya alınmasını öngörüyordu. Kimi kaynaklara göre, savaşın hiçbir zaman resmi bir şekilde sona erdirilmemesi, 'resmi olarak' antlaşmanın tarafları olan  Çin ve  ABD'yi de yeni bir savaşın eşiğine getirecek unsurlar arasında yer alıyor.

' ABD KORE'Yİ DÜMDÜZ ETTİ'

Chicago Üniversitesi'nden tarihçi Bruce Cumings ' Kore Savaşı: Bir Geçmiş' isimli kitabında  ABD'nin  Kuzey Kore'yi üç yıl boyunca sivil kayıpları için hiçbir özen göstermeden bombayla dümdüz ettiğini yazıyor. The Intercept'in haberinde  Kore Savaşı'nda  ABD hava güçlerini yöneten General Curtis LeMay'in  Kuzey Kore'de nüfusun yüzde 20'sini öldürdük itirafı, "Yüzde 20. Bir karşılaştırma noktası olarak. Naziler  Polonya'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan önceki nüfusunun yüzde 20'sini yok etmişti" sözleriyle hatırlatılıyor.

Anahtar Kelimeler:
KuzeyKoreAbdMeydanOkudu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.