Yazılarımızı takip eden pek değerli okurların da bildiği üzere; uzun zamandır tasvir etmeye çalıştığımız Devlet Bahçeli’nin zihni yapısını kaba hatlarıyla ortaya koymuş bulunuyoruz. Artık bu konu hakkında daha önceden yapmış olduğumuz tespitlerin haklı olup olmadığını güncel olayların eşliğinde teste tabi tutabiliriz gibime geliyor.

Bu noktada haklı olduğumuz noktaları görüp ileriye dönük bir projeksiyon yapma imkanı da bulunabilir. Yanıldığımız noktalar da var ise bu noktaları tashih etme imkanı bulunabilecektir.

Evvela güncel hadiselerin ışığında haklılığımızı ortaya koyan bir alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. ‘Devlet Bahçeli-III’ başlıklı yazımızda şöyle bir tespit yapmıştık: “Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran seçimlerinden sonra takındığı tavır, gündelik politika düşkünleri vasıtasıyla her ne kadar koalisyon görüşmeleri başlığı altına sıkıştırılıp gölgelenmeye çalışılsa da; gerçek şudur ki; Sayın Bahçeli bu süreçte hem mevcut siyasi dinamikleri test etme imkanını bulmuştur hem de bu süreci, MHP içindeki zayıfların elenmesi ve MHP’nin temizlenmesi için bir fırsat olarak görmüştür…1 Kasım seçimleri de gösteriyor ki Sayın Bahçeli, emeline bir adım daha yaklaşmıştır.”

Görüldüğü üzere artık günümüzde Sayın Bahçeli daha seçimden önce planlamış olduğu, il ve ilçe bazında birçok teşkilatı kapatmak suretiyle MHP’yi temizleme operasyonuna başlamıştır. Peki bu operasyonun nedeni ve niçini nedir? Diğer bir deyişle bu operasyona neden olan unsurlar ve bu operasyon sonucunda ortaya çıkacak tablodan beklentiler nelerdir?

İşte bu geçmiş ve geleceğe dair iki soruya verilen cevaplarda Devlet Bahçeli Beyefendi ile Meral Akşener Hanımefendi ayrışmaktadır. Şimdi bu cevapları karşılaştırmak uygun olacaktır.

Yine ‘Devlet Bahçeli I ve II” başlıklarıyla kaleme aldığımız yazılarımızda yer aldığı üzere kısaca söylersek; “Devlet Bahçeli iktidar olmak istemiyor.” Bunu mesajlarında MHP’nin iktidarı için doğru vaktin gelmediğini söyleyerek belli etse de aslında bir diğer gerçek şudur ki; kendisi MHP kadrolarının iktidar için yetersiz olduğuna kanaat getirmiş durumdadır. Kapattığı teşkilatları ve partiden ihraç etmek istediği kişileri, sanki gözünde MHP iktidarına yakışmayan kişiler olarak görmektedir. Ancak burada bir tutarsızlık da ortaya çıkmaktadır.

Zira MHP Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ Beyefendi’nin vazifesinden istifa ettiğini açıkladığı toplantıda Yusuf Halaçoğlu’nun da bulunması üzerine Sayın Bahçeli yaptığı bir sohbette, MHP Kayseri il başkanının iddia ettiğine göre demiştir ki: “Bunlara ne oluyor? Teşkilatlar sizlere emanet. Sizler benim evlatlarımsınız, bu teşkilatlara sahip çıkın”. Tutarsızlık işte burada başlıyor. Yani Sayın Bahçeli teşkilatlarda görev alan kişileri evlatları olarak

gördüğünü ve teşkilatları evlatlarına emanet ettiğini söylüyor ki bu demektir ki; Bahçeli teşkilatlarda görev verdiği kişilerin olaylara bakışını beğenmekte, görevli oldukları bölgenin insanını iyi anladıklarını düşünmekte, ülkenin gidişatını iyi okuduklarını kabul etmektedir. Sayın Bahçeli bu kişilere görev vererek; bu kişilerin olumlu ve olumsuz eleştirilerde bulundukları zamanlarda bu kişilerin güvendiği yetenekleri sebebiyle tüm eleştirilerini dikkate alacağını da peşinen kabul etmektedir.

Peki noldu da şimdi teşkilatların olumlu eleştirileri kabul edilirken olumsuz eleştirileri dikkate alınmaz oldu. Peşinen kabul etmiş olduğu olumsuz eleştiriyi de dikkate alma zorunluluğunu artık duymaz oldu da sesi yükselen her teşkilatı kapatma yoluna başvurdu. Demek ki aslında o il başkanının iddia ettiği gibi Sayın Bahçeli, teşkilat başkanlarını güvendiği evlatları olarak görmemektedir. Bilakis davranışlarıyla, teşkilatlara güvenmediğini bir kez daha ispat etmektedir. Yani yukarıda söylediğimiz gibi tabiri caizse “Bu teşkilatlarla iktidar olunmaz” demektedir ki; bu teşkilatları oluşturan da başlıca kendisi olduğu için doğal olarak bunun manası da başka yerlere gitmektedir. Bu ayrı bir bahistir ama biz gelelim iki liderin cevaplarına:

İşte Devlet Bahçeli’nin güvenmediği o teşkilatlara Meral Akşener güvenmektedir ve sahip çıkmaktadır. Sayın Bahçeli’yi destekleyenler Meral Akşener Hanımefendi’nin destekçilerine iftira hükmünde hakaretler ederken; Meral Hanım “Her birimize çok ağır hakaretler edilmesine rağmen sustuk. Çünkü bu yol kutlu bir yoldur. Ülkücü ülkücünün kardeşidir diyerek yola çıktığımız için, milletimizin barışmaya ihtiyacı olduğu dönemde ülkücülerin kavga etmesi doğru değildir. Bundan dolayı saygımızı koruduk ve korumaya da devam edeceğiz. Çok açık söylüyorum. Ne yapılırsa yapılsın, ne söylenirse söylensin asla bir ülkücünün kalbini kırmayacağız” diyebilmektedir.

Sayın Bahçeli 7 Haziran’dan 1 Kasım’a MHP oy oranlarının %16,45’ten %11,90’a düşmesini olumsuz bir sonuç olarak algılamayıp, %12 oy oranını beğenerek meclise girmeyi başarı olarak yeterli görürken; Meral Akşener Hanım, Denizli’den Uşak’a giderken uğradığı Çal ilçesi’nde yaptığı konuşmada: "Biz yüzde 12'lik oy oranını beğenmediğimiz için yola çıktık. Bizim buna itirazımız var. Bu yüzden de olağanüstü kongre niyetiyle yola çıktık" demektedir.

Devlet Bahçeli yazılarımızda sıklıkla kullandığımız ifade ile “doğru vaktin gelmediğini” düşünürken yani diğer bir deyişle; mevcut iktidarın ülkeyi en azından 2018 yılına kadar yönetmeye devam etmesini isterken; Meral Akşener Hanımefendi CNN Türk’te katıldığı Hakan Çelik’in tv programında “MHP’nin Türkiye’yi yönetecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. MHP tek başına iktidar olabilir ama en azından Başbakanlığı alacaktır.” diyerek MHP’ye en azından 2018 öncesi için bir hedef gösterebilmektedir.

Bizim bildiğimiz kadarıyla Sayın Bahçeli’nin kongrenin olmasını istediği 2018 yılına kadar herhangi bir somut projesi yoktur. Yani kamuoyunun bildiği kadarıyla “Ben 2018 yılından önce başkanlığı bırakır isem şu işim yarım kalır” diyebileceği bir şey yoktur. Belki biz daha sonra yazarız ama hal böyleyken “Peki sizce niye bu 2018 ısrarı?”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
göktürk bozkurt 5 yıl önce

neden olacak ülküdaşım bahçeli nin projesi var çünkü, bahçeli tayyibi başkan yapmadan gitmeyecek bahçeli mhp yi bitirmeden ülkenin rejimi değişmeden gitmeyecek. baksanıza havuz medyasına daha önce bahçeliye ağza alınmayacak hakaretler sayan yazar tv programcıları bahçeli savunucusu çıktı bahçeliyi yedirmeyiz diyorlar hatta daha ileri gidip bahçeli karşı yapılan erdoğana karşı yapılmaktadır diyebilecek kadar da sahipleniyorlar çok başka neden aramaya gerek yok bence

Avatar
ndm 5 yıl önce

iktidar için vakit ne zaman gelecek ortada bir devletimiz olmadığı zamanmı?? kadroları iktidar için yetersiz olarak görüyorsa iyide kardeşim bu kadroları atayanlar kendileri değilmi, bu ülkenin milliyetçi ülkücü çocukları seve seve şehitliğe yürürken bu acziyet ve korkaklığın sebebi nedir?????

Avatar
mehmet 5 yıl önce

vatandaş gözuyle bahçeliden bir olmaz sözun kısası bu

Avatar
cafer 5 yıl önce

yazınızı dikkatle okudum tespitlerinize katılıyorum.

Avatar
CCC 5 yıl önce

mhp ye meral ülkücüye moral lazım...

Avatar
Özlem Ketenci 5 yıl önce

bir kadın olarak meral hanım hakkındaki tespitleriniz için çok teşekkür ederim. bu arada sayın sezai bey, bir önceki yazınız derken yanlış yazmış olabilir. çünkü benim görebildiğim kadarıyla akıl tutulması-hain kim? adlı bir önceki yazınız bu yazıya göre daha da içten yazılmış.

Avatar
Anamurlu Bozkurt 5 yıl önce

2018 e kadar tayyip baskan olsun sonrada biz toparlanalim meselesi ortay cikiyor ki bu da bize ters düsen bir davranistir biz iktidara talip vatanin bütünlügü milletin birlik ve beraberlik icerisinde ülkücü hareket'in dirilmesi milletin refah a kavusmasi icin iktidar yürüyüsüne cikma zamani gelmistir ortada yapilmasi gereken de bahcelinin kenara cekilip koltugu gelecek bir ülkücü ye teslimiyle olmasi daha uygun fakat illa ki de mahkeme derse sanirim ülkücü hjareketin sayginligini da kaybedecek

Avatar
Dr.Sezai SAYIN 5 yıl önce

bir önceki yazınıza göre,sizdeki değişimden yana olan değişikliği görmek sevindirici.sanırım naçizane tavsiyeme uyup,sokaktaki sıradan vatandaşları dinlediniz.umarım millliyetçilik bu değişimin kazananı olur...saygılar