Çözüm süreci bitti Akp Mhp farkı ortadan kalktı.
Yaklaşık altı aydır çözüm sürecinde politika değiştirerek "müzakere değil mücadele" stratejisine geçiş yapan iktidar , aslında bir muhalefet partisi olan ve en ciddi muhalefetini terör ve çözüm süreci üzerine kuran Mhp pratik siyasetini iflasa zorladı.
Mhp ,Akp ile en büyük farkı olan terör ve çözüm sürecinde iktidarın bu dümen kırışıyla beraber , büyük politika farkı ortadan kalktı ve adeta tutunacak dalı kalmayan parti, iktidara zımni destek açıklamaları yapan bir "muhalefetsizlik" hareketine dönüştü.
Süreci böyle özetleyebiliriz , bu durum bize şu soruyu sorduruyor :
Mhp terör konusu çözüldüğü anda Akp ile aynılaşacak bir parti midir ?
Cevabı tabiki ülkücü hareketin felsefesi ve teorik bakış açısıyla değerlendirildiğinde elbette hayır. Üstelik tabanın yıllardır mücadelesini verdiği "dava" buna ciddi tepkiler koyan bir pratik siyasete sahiptir.
Mhp genel merkezi bu farkları ciddi bir ifade ile ortaya koyamayınca ve tüm strateji terörle mücadele anlatan bir muhalefet üzerine kurulunca, bu dal kesildiği anda varlık sebebinizi kendi kendinize iflasa sürüklemiş oluyorsunuz.
Oysa terör meselesi uzerinde Mhp için , bugün aynı kanaate sahip olsak da ,biz sizinle aynı Türkiye hayalinde değiliz, diyecek bir parti görmemiz gerekiyor.
Bugün Mhp içerisindeki muhalif arayış, aslında bu farkları ortaya koyarak millete alternatif gösterme arayışıdır.
Mhp içerisinde muhalif dalga, iktidarı eleştirerek , millete şunu anlatmaya çalışıyor;
Biz, İslam'ı iktidar gibi siyasi bir anlayışla değil; millete saygılı bir Türk geleneğiyle yorumlayacak ve nakli geleneği akli gelenekle birleştirecek, rasyonalist yani akılcı İslam'ı Türk toplumuna yeniden armağan edeceğiz diyecek.
Biz, Türklüğü nesebi gayrı sahih bir sayılar kümesi ile "bir millet belirsiz bir millet" algısında değil , dünyaya fazilet ve adalet dağıtan rahmet temsilcisi olarak görüyor ve bunun adını Türk olarak söylemekten gurur duyuyoruz diyecek.
Biz , yalnızca arap coğrafyasında yaşayan mazlumlara değil ; nerede müslüman varsa (Türk dahil) mazlum olarak anılan , onların tamamına umut olacak bir zalime direniş için buradayız.
Biz , ekonomide tüketim ve yabancı sermayeyle büyüyen ve büyüdükçe küresel sermaye uşaklığı pekişen bir millet hayaliyle değil , üreten bir anlayışla ekonomi ve ağır sanayi hamlesiyle bu milleti dünya sahnesine yeniden hakim kılacağız diyecek.
Biz, siyaseti güç için yapan ve bu gücü elde etmek için her türlü ahlaksızlık ve yolsuzluğa  başvuran anlayışla değil ; siyaseti ahlak için tanzim edecek bir anlayışla yola çıkacağız diyecek.
Biz, ilkesel bir siyaset anlayışıyla yola çıkıp yolda kırk takla atanlardan değil; ilkesel siyasetin dünya arenasında ve ortadoğu'da sulh getirecek bir saygınlıkla dış politika üreteceğiz diyecek.
Biz , sivil toplumu, dernekleri ve vakıfları devletin talan edildiği bir sermayeyle değil ; helal ve öz milletin dayanışmasıyla inşa edilecek bir ahlaklı sivil toplum inşasına gireceğiz.
Biz , kendisinden olmayanın hain ilan edilerek iftiralar gördüğü bir muhalefet değil; alternatif gelişim nasıl olmalı diyerek istişare ve tüm samimi gönüllerin yeniden muhalefete davet edileceği bir siyaset yapacağız diyecek.
Biz , mensubiyet ve itaat şuuruyla devletin on yıllardır kevgire çevrildiği bir anlayışla değil; yargıda emniyette ve bürokraside liyakat yani ehliyet anlayışı getireceğiz diyecek.
Biz , kendisi sadece terörle anılan ve etnik bir partinin karşıtı gibi sunulan bir muhalefet değil; alemşumul bir kapsayıcılıkla Türk mefhumunu gönüllerde yeniden inşa edecek ve siyasetini otorite üzerine değil millet üzerine inşa edecek bir siyaset için geliyoruz diyecek.
En önemlisi " Biz kaybettiğiniz umuduz" diyecek...
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.