Tarihi günlerden geçiyoruz.

Bir karşı devrim yaşanıyor. Cumhuriyet rejim değişikliğinin sancılarını yaşıyor.

14 Ağustos 2015 tarihinde Rize ziyaretinde “Beyler, Türkiye 10 Ağustos 2014 tarihinde, milletin doğrudan cumhurbaşkanını seçmesiyle yeni bir döneme girmiştir. Artık ülkede sembolik değil, fiili gücü olan bir cumhurbaşkanı var. Şimdi yapılması gereken bu fiili durumun, hukuki çerçevenin anayasal olarak kesinleştirilmesidir diyen Erdoğan’ın sözlerinin üzerinden bir yıl geçmeden “yapmamız gereken en önemli iş, fiili durumu yasal hale getirmek ve bu kafa karışıklığını sona erdirmektir. Bunun en iyi yolu yeni anayasadır, başkanlık sistemidir” diyen muhtemel bir Başbakan ile karşı karşıyayız.

Söylenen her iki sözün satır aralarında yaşanan fiili Başkanlık pozisyonunun yasal olmadığı vurgulanıyor. Türkiye bir dönüşüm yaşıyor. 

Muhalefet partilerinin yetersizliği bu fiili durumu engelleyemiyor.

**

Pazar günü yapılan AKP kongresinde yaşananlar Türkiye’nin nereye sürüklendiğinin acı göstergesi.

Cumhuriyetin kurucusu ve felsefesi ile kavgalı olan ve Cumhuriyeti tek adam yönetimi olmakla itham edenlerin geldiği nokta bakımından da ibretlik.
Düşünün ki Mustafa Kemal Atatürk’ü tek adam idaresi kurmakla suçlayanlar Türkiye’yi yaklaşık 100 yıl sonra bir tek adam düzenine taşıdılar. 
Kendilerini muhafazakâr demokrat olarak niteleyen ve Türkiye’ye İleri Demokrasi getireceğini iddia edenler kutlu yürüyüş adı altında putlu yürüyüşe evrildiler.
İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmaktan rahatsızlık duyanlar Erdoğan’ın mesajını hazır olda dinler hale geldiler.

**

Pazar günü yapılan kongre göstermiştir ki AKP bir Erdoğan partisidir ve ideolojisi Erdoğanizmdir.
Bekir Bozdağ’ın dudaklarından dökülen “AK Parti, Tayyip’in partisidir ve var oldukça da Tayyip’in partisi olacaktır.”
Var oldukça Tayyip’in partisi olacak olan AKP’de AKP’lilerde Erdoğan’ın açtığı yolda sadakatle yürümesi beklenen kullardır.
Bundan sonra yoluna bir Tek Adam Partisi olarak devam edecek olan AKP’nin en önemli hedefi Türkiye’yi de bir Tek Adam Ülkesi yapmaktır.
Söz üstüne söz koymaya değil, taş üstüne taş koymaya geldik diyen Binali Yıldırım’ın görevi Başbakanlık değil Başkanlık Sistemini fiili durumdan yasal duruma getirmektir.

**

Bundan sonra başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi bunlar olmazsa partili Cumhurbaşkanı olarak nitelendirilen sisteme geçiş için gerekli siyasi ve hukuki hazırlıklar önümüze gelecektir.
Fiili durumun yasal hale gelmesi sağlanacaktır. Zaten siyasi kulislerden sızan bilgiler AKP’nin en az 6 maddelik bir değişiklikle partili Cumhurbaşkanlığı için hazırlık yaptığını gösteriyor. Parlamenter sistemin değiştirilmesi yolunda var gücüyle çalışan AKP bu kritik değişikliği Meclis yoluyla gerçekleştiremezse Türkiye’yi bir erken seçime götürme hazırlığındadır.

Özellikle bütünlüğü sarsılmış, birliği zedelenmiş bir MHP ve iç çatışma seslerinin geldiği CHP’li bir muhalefetin karşı karşıya kalacağı bir erken seçimden Türkiye Cumhuriyeti adına bir umut gözükmemektedir.

Böylesine tehlikeli bir sürecin önünde tek engel olarak görülen MHP ne yazık ki 6 aydır olağanüstü kurultayını yapamamakta, enerjisi mahkeme kapılarında tüketilmektedir. Bu süreçte MHP tabanında yaşanan ayrışma olası bir erken seçim den MHP’nin istediği sonuca ulaşabileceği görüntüsü vermemektedir.

Türkiye bir yandan tek adam partisine dönüşmüş iktidarı diğer yandan tek adam partisi görünümündeki muhalefet partileri ile hem Cumhuriyetin temel değerlerinden hem de demokrasiden hızla uzaklaşarak bir felakete sürüklenmektedir.

Salı gurup konuşması yaparak Perşembe tweet atarak bu felaketi durduracağını düşünenler yanılmaktadır.
Tarih bu felaketin müsebbiblerini yazacaktır.

Müjdat ÖZTÜRK  24-05-2016

www.gazete2023.com
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kılıçkıran 1 yıl önce

müjdat ülküdaş yazılarını daha sık bekliyoruz.Allah türk'e yâr olsun.