Geçen hafta bildiğiniz üzere Sayın Devlet Bahçeli’nin bir açıklamasını değerlendirmiştik. Bu açıklamada dikkatimizi çeken ancak köşe yazımızın uzunluğu bakımından değerlendirme fırsatı bulamadığımız bir konuya değinmek istiyorum.
Bu konu Devlet Bahçeli’nin muhaliflerle bağlantılı olarak Türk medyası hakkında söyledikleridir. Sayın Bahçeli, MHP içinde başlamış olan muhalif hareketin destekleyicileri olarak iki tür medyayı saymaktadır. Bunlardan birincisi Cemaat medyası, ikincisi ise Merkez Medya. Diğer bir deyişle anlaşıldığı kadarıyla Gülen Cemaati’nin yayın organlarıyla, Doğan Grubu’nun önderliğini yaptığı bazı yayın organları kastedilmektedir. (Kaldı ki bu açıklamadan kısa bir süre sonra siyasi iktidar eliyle Gülen Cemaati’nin büyük basın organı Zaman gazetesine de kayyım ataması yapılmıştır.)
Peki nerede yıllardır ağızlardan düşmeyen “Havuz Medyası”?
Gerek TBMM Grup toplantılarında gerekse birçok röportaj ve basın açıklamasında uzun yıllardır suçlanan ‘Havuz Medyası’ hakkında neden şimdi muhaliflerle bağlantılı herhangi bir suçlama getirilmiyor. Ya da getirilemiyor? Sayfalar dolusu bir açıklama yapılıyor ancak meşhur havuz medyası hakkında tek bir satır bir şey söylenmiyor. Gerçekten şaşılacak şey.
Olayı şöyle ele alalım. MHP içinde tarihi boyunca görülmemiş bir muhalif hareket başlıyor. Doğal olarak da bütün yayın organlarının bu olayı ilk sayfalarında haber yapması beklenir. Ayrıca gazetelerde görüşlerini arzeden köşe yazarları vardır ve her köşe yazarı da aklı erdiğince bu konudaki fikirlerini açıklar. Bu yazarlardan nasıl oluyor da muhalif hareketi haklı bulanlar hain oluyor da, Devlet Bahçeli’yi haklı bulanlar vatan sevdalısı oluyor? Böyle bir vatanseverlik kriteri mi var? Daha dün havuz medyası diye vatan haini ilan edilenler, bir köşe yazısında iki cümle karaladıkları için hainlikten beraat ediyorlar? İnsaf demek, adalet demektir. Bu mu bizim insafımız!
***
Gelelim diğer konuya, yani AK Troller ile ilgili sözlere. Ne hikmettir ki yukarıda sözü geçen açıklamada bu kişilerle ilgili de tek satır bir şey yok. Halbuki bir zamanlar AK Troller, çok güvenilir bir kaynak olarak görülmekte ve hatta MHP’den kimlerin atılacağına kimlerin MHP’de kalacağına karar verirken onlardan ilham alınmaktaydı. Hatırlayalım Sayın Devlet Bahçeli’nin sözlerini: “Güveniyorlarsa büyük kurultaya gelirler. Ak troller bir kişiyi yıldız yapmaya kalkmasınlar…Ak trollerin övdüğü insanı, ben MHP’den ihraç ederim. Herkes bunu böyle bilsin.”
Şimdi görüyoruz ki; Meral Akşener Hanımefendi ekibine güveniyor ve büyük kurultaya geliyor. Üstelik Ak troller de artık onu yıldız yapmaya kalkışamıyorlar. Peki Ak troller artık kimi övüyorlar?
***
Ayrıca da böyle bir söz söylenebilir mi, bu söz ne kadar isabetlidir? Türkçemizde “Hırsıza yol göstermek” diye güzel bir deyim vardır. Yapılan açıklamalardan çok aleni olarak görülüyor ki; uzun yıllardır Ak troller ve havuz medyası sizin en büyük düşmanınız olarak kabul edilmiş. İşte bu söz tabiri caizse düşmana yol gösteriyor. Sana zararlı olan kim varsa öv de ben tasfiye edeyim der gibi. Peki insan düşmanının sözüne güvenir mi Allah aşkına? Bu nasıl bir tezattır.
Şimdi biz bütün bu çelişkilerden yola çıkarak Devlet Bahçeli Beyefendi’nin şahsını suçlamalı mıyız? Bence henüz değil. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi elimizde kanıt olmadan birini suçlamak pek doğru bir davranış değildir. Birisini suçlamak ayrı bir şeydir, görev değişimi vaktinin geldiğini söylemek ayrı bir şeydir.
Bunu şunun için söylüyorum. Ak troller ile ilgili bu sözü Sayın Bahçeli’ye ne söyletmiştir? Çünkü biz yine Devlet Bahçeli’nin açıklamalarından biliyoruz ki; kendisi sosyal medyayı takip eden bir insan değildir. Hatta kendisinin resmi twitter hesabında takip ettiği bir tek kişi dahi yoktur. Nasıl oluyor da Ak troller hakkında bu kadar ince, güvenilir malumata sahip olabiliyor? Demek ki bu konu hakkında kendisine bilgi veren birileri var. Diğer bir deyişle 1 Kasım 2015 seçimleri gibi önemli bir seçimin arifesinde, kimlerin yüce Türk milletini daha iyi temsil edeceğine karar verirken kendisinin kulağına fısıldayan birileri var.
Biz bugün Devlet Bahçeli’yi suçlamasak da, işte bu kulağa fısıldayanlar her kimse onları seçim sonucunda ortaya çıkan tablodan sorumlu tutabiliriz. Hatta eğer Devlet Bahçeli çıkıp da, “hayır, kimse benim kulağıma fısıldamadı, Ak trolleri ben bizzat kendim takip ediyorum.” derse de artık durum netlik kazanmış olur.
Ancak bugün yıllardır suçlanan havuz medyası ve Ak troller hakkında artık tek kelime etmeyerek, susarak; bu hatanın üstü kapatılamaz. Sorumlular her kimse derhal görevden alınmalıdırlar ya da istifa etmelidirler. Çünkü bu sözlerin ucu artık ne yazık ki başka yerlere dokunur oldu. Biz Melih Gökçek’i, Mehmet Metiner’i ve Bülent Arınç’ın dahi ‘trol’ olarak isimlendirdiği bazı kişileri bugün Sayın Devlet Bahçeli’yi överken görüyoruz.
Biz tabii ki trollerin sözleriyle hareket edip MHP Genel Başkanı’nı suçlayacak değiliz. Ancak susarak da, bu sözleri söylenmemiş kabul edip hiçbir şey yapma gereği duymadan da yola devam edilmesi sağlıklı değildir. Zaten bugünlerde MHP yönetimi, muhaliflere cevap vereyim derken ucu kendisine dokunan o kadar çok açıklama yapmaktadır ki; içine düşülen bu durum Milliyetçi Hareket Partisi yönetimindeki zaafiyeti gözler önüne sermektedir. Parti ne yazık ki neresinden tutulsa elde kalır hale gelmiştir.
MHP’de iç istikrarın sağlanmasının çaresi, zannedildiği gibi kongre tarihinin ötelenebildiği kadar ileriye ötelenmesi değildir. Sorun bu kadar büyükken bir an evvel çaresine bakılmalıdır. Geldiğimiz noktada MHP yönetiminin büründüğü sessizlik, olgunluktan değildir; haklı taleplere verilecek cevabının olmayışındandır, çaresizliktendir. Yönetimdeki zaafiyettendir. Çare olağanüstü kurultayın toplanmasındadır ve bu kurultayın amacı, MHP’nin yönetiminin sağlamlaştırılmasından ibarettir. Arzu edilen şey, kimsenin kardeşlerini hain ilan etmediği adaletli bir yönetimdir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal Bilici 5 yıl önce

valla bu kadar olur, önce sizin yazınızı gördüm peşinden devlet bahçelinin twitter'dan yaptığı trol açıklamasını. sanki böyle bir açıklama yapacağını bilir gibi köşe yazısını yayınlamışsınız. helal olsun size gazete2023, ellerine sağlık tuğrul arık.

Avatar
Mehmet DEMİR 5 yıl önce

yıllarca milliyetci hareketi dizginlemeye,tabana teba muamelesi yaparak küstürmeye,atamalarla teşkilatları pasifize etmeye,iktidara payanda siyaseti ile ülkücü hareketi saf dışı etmeye çalışan bahçeli kendisini seçen ülkücü iradeyi tanımadığını beyan ederek demokrasi anlayışını ve siyasi seviyesini açık etmiştir,ülkücü iradeye kurultoy yerine mahkeme salonu göstermesine,onlarca parti teşkilatını görevden almasına,dün aynı sıraları paylaştığı dava arkadaşlarına iftira atmasına rağmen takdire şayandır ki ülkücüler bahçeliye kötü söylememiş,iftira atmamış ve partiye küsmemişlerdir,lakin ülkücü iradeyi tanımayan ve saygı duymayanların saygı beklemleri abesle iştigaldir,şimdi görüyoruz ki besleme basın ile havuz medyası bahçeliye methiyeler düzmekte,birbilerine istikbal vaad etmekteler,dün milliyetciliği ayaklar altına alanlar ile bahçeli anayasa ve başkanlık pazarlığı için zemin aramaktadır.küçük olsun benim olsun anlayıcı bahçeliyi recebe mahkum etmiştir,kısaca bahçeli giderse receb gider

Avatar
mustafa kaykaç 5 yıl önce

uzun bir zamandır çevremdeki akp liler,chp liler,hatta hdp liler bahçeliyi kendi g.başkanları gibi seviyorlardı,takdir ediyorlardı.1 kasım seçimlerinden sonra akp liler g.başkanımızı bir başka sevmeye başladı.bu sevginin derecesi,açısı,geometrisi beni bile çok rahatsız ediyor....

Avatar
NKavcar 5 yıl önce

tuğrul bey, siz neye muhalifsiniz, hangi muhalif lider adayını arkasındasınız?

1- meral akşener mi? - hakkındaki iddialarla nasıl baş edeceksiniz?
2- koray aydın'mı - geride bekleyen 160'a yakın dosya var, nasıl anlatacaksınız millete?
3- sinan oğan- mhp'ye hoş geldi safa geldiydi de, üniversite yıllarında solcuymuş. nasıl mhp'ye liderliği onaylanacak?

daha devam edeceğim siz kimin peşindesiniz bilelim öncelikle.

Misafir Avatar
ali bozkurt mhp 5 yıl önce @NKavcar

n kancar olacak balgat beslemesi yanaşması havuz medyası bahçelini övüyor. dehap kurucusu akpli mehmet metiner bahçelinizi övüyor. tayyip bahçelinize gül uzatıyor adeta destek bekliyor. ar var mı sizlerde hala konuşacak?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
göktürk bozkurt 5 yıl önce @NKavcar

neval be senin işinde zor üzülüyorumda bir taraftan sen ve senin gibi genel merkez yanaşmaları genel başkan ve huzur evi sakinlerinin genel merkezin her türlü saçmalığını görüyor biliyorsunuz bu genel merkez ki her girdiği seçimde yenilen, akp iktidarının adeta can suyuna dönüşen, istişare etmeyen teşkilatlarla ve tabanla iletişimi olmayan, üretemeyen, eski komunist doğu avrupa partilerine dönüşen, öz kardeşini dışlayan halktan sokaktan tabandan uzak despot bu anlayışı bu genel merkezi savunmaya çalışıyorsunuz ciddi bir iş bu inanmadığınız halde bu kadar yanlışı savunmaya çalışmak ciddi bir iş ee beslemelik lejyonerlik zor zanaat Allah yardımcınız olsun ne diyelim

Beğenmedim! (1)