Sadece Hürriyet gazetesinin kıyısından köşesinden değindiği ve peşinden camlarının kırıldığı bir AKP kongresi kapıya dayandı.

Ahmet Davutoğlu’nun parti genel başkanı olarak ilk kez gireceği bu kongrede tüm taşlar yerinden oynamış durumda.

Genel başkanlık ve başbakanlık görevlerine getirildiği günden itibaren AKP içerisinde SETA grubuyla birlikte çalışan Davutoğlu’na karşı büyük bir başkaldırı var.

Bu başkaldırının organizatörünün kim olduğunu söylemeye lüzum yok.

Ahmet Davutoğlu’nu hizaya çekmek için kurucular kurulundan 40 kişilik bir ekip ile yaklaşık 6 saat süren bir toplantı gerçekleştiren Tayyip Erdoğan bu ekibin ‘ Binali Yıldırım ile devam edelim ‘ teklifine ‘ Çalışın. ‘ yanıtını verdi.

Tayyip Erdoğan’dan çalışın talimatı alan bu isimlerin çoğu SETA ekibinin milletvekilliği ve il başkanlığı süreçlerinde çizdiği adaylar.

Konudan haberdar olan Davutoğlu ile Tayyip Erdoğan’ın son toplantısı da bu ortamda geçtiği kulislere sızan bilgiler arasında.

Davutoğlu bu gergin ortamda 12 Eylül’de hazırlanacak listeleri kendisinin belirliyeceğini ve bu konuda ısrarlı olduğunu sayın cumhurbaşkanına bildiriyor.

Davutoğlu-Erdoğan görüşmesinin bitimi akabinde Tayyip Erdoğan Binali Yıldırım’dan genel başkan adayı olabilmesi için delege üzerinde çalışmaya başlamasını istiyor.

Yaklaşık bir haftadır çalışmalarına devam eden kurucular kurulu üyeleri ve Binali Yıldırım gece saat 24’e kadar tam 980 delegenin kendisini desteklediğini ve 12 Eylül kongresinde birlikte hareket edeceklerini Tayyip Erdoğan’a bildiriyor.

İşte basında çıkan Binali Yıldırım haberleri de bu süreçte cereyan eden trafiğe dayanıyor.

Fakat yaşanan gelişmelerden haberdar olan ve riskleri gören Davutoğlu ertesi sabah saat sekizde tekrar Tayyip Erdoğan ile görüşerek liste ısrarından vazgeçiyor.

Kulislere sızan bilgilere göre Tayyip Erdoğan liste hazırlama görevini Binali Yıldırım’a veriyor. Binali Yıldırım’ın hazırladığı bu listenin sarayda basıldığı ve şu saatlerde hazır olduğu da kulislerde dolaşan bilgiler arasında.

Bu listenin AKP’nin tek başına iktidar olamaması durumunda Davutoğlu’nun başını alacak liste olacağı da unutulmamalı.

Listede yer alacak isimlerin bu görevi zevkle yerine getireceğini söylemeye lüzum yok.

Zira elde ettiğimiz bilgilere göre Ahmet Davutoğlu ve SETA ekibinin bu güne kadar harcadığı pek çok isim bu yeni listede yer alacak.

Aydın’da il başkan adaylığı sırasında adı çizilen bir bayan aday ve SETA ekibinin yurt genelinde tasfiye ettiği eski gençlik kolları ekibinin başkanı İsmail Karaosmanoğlu’na kadar pek çok ismin listede olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Ahmet Davutoğlu ile birlikte AKP içerisindeki operasyonları yürüten SETA ekibinin önde gelen isimlerinin ise durumları muallâk.

Bu ekibin kudretli isimlerinden Taha Ün’ün, Ali Sarıkaya’nın, Ertan Aydın’ın ve Yalçın Akdoğan’ın yarınki listede yer alıp alamayacağı bu gece kesinlik kazanacak.

Tayyip Erdoğan’ın eski metin yazarı olmasına rağmen Davutoğlu’na yakınlaşan Ertan Aydın’ın iki gündür bu ekipten ayrı bir görüntü çizmeye çalışmasının pek fayda sağlamayacağı görüşü ağırlık kazanıyor. Davutoğlu’nun yanına yerleştirilen fakat zaman içinde başbakan çizgisinde bir görüntü çizen Yalçın Akdoğan’ın ise bizzat Erdoğan’ın hışmına uğrayacağı düşünülüyor.

Listede yer alamayacaklarına dair önemli ipuçları olsa da Ahmet Davutoğlu’nun listede herhangi bir tasarrufu olması durumunda çizik yemiş bu isimlerin kontenjandan listeyi delebilecekleri de olasılıklar dahilinde görünüyor.

Adı açılım süreci ile özdeşleşen Beşir Atalay’ın ve Mahir Ünal’ın listede yer bulamayacağı ise kesin gibi.

Dananın kuyruğu bu gece kopacak.

Eğer oluşturulacak listelerde Ahmet Davutoğlu’na yüzde beşlik bir kontenjan dahi ayrılmazsa yarınki kongrede iki listenin çıkma ihtimali de var.

Davutoğlu’ndan ziyade SETA grubunun bir huruç harekâtı gerçekleştirebileceği ve bunun için de delegeler ile birebir temas sağlamaya gayret ettikleri de unutulmamalı.

Kısaca yarın gerçekleşecek AKP kongresinin Ahmet Davutoğlu’nun parti genel başkanı olarak katılacağı ilk ve son kongresi olması büyük olasılık.

Eğer sayın cumhurbaşkanı tarafından Binali Yıldırım’a hazırlatılan listeyi kabul ederse, bu liste aynı zamanda istifa dilekçesi.

Yok, eğer yarın kongrede başkaldırırsa 1400 delegenin 980’ini garantilemiş bir Binali Yıldırım karşısında da hiç şansı yok gibi.

Bakalım bu gece neler olacak.

SETA grubu ve Kürtçüler parti içindeki kudretlerini devam ettirebilecekler mi?

Tuğrul Türkeş’i kafa kola alıp Tayyip Erdoğan’ın hanesine yazmak kolay olmuştu.

Bakalım bu becerilerini yarın da gösterebilecekler mi?

Yarın göreceğiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.